Jak pokonać wypalenie zawodowe i zachować motywację

Jak pokonać wypalenie zawodowe i zachować motywację

Nawet jeśli kochasz swoją pracę, od czasu do czasu czujesz się wypalony. Statystyki pokazują, że prawie dwie trzecie pracowników raz na jakiś czas boryka się z wypaleniem.

Nawet jeśli pracujesz w domu (co jest konfiguracją większości ludzi podczas pandemii), nadal nie jesteś wolny od stresu i wyczerpania. W rzeczywistości 40% osób, które zgłosiły uczucie wypalenia, doświadczyło tego konkretnie podczas pandemii.

Uff.

Ale tylko dlatego, że jest „częścią życia”, nie oznacza, że ​​musisz po prostu pozwolić mu trwać.

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z wypaleniem zawodowym i utrzymania motywacji.

Znajdź źródło

Podobnie jak w przypadku stanu zdrowia, jeśli tylko będziesz leczyć objawy, nie wyzdrowiejesz.

Konieczne jest ustalenie pierwotnej przyczyny problemu, abyś miał jasny plan leczenia – taki, który konkretnie jest ukierunkowany na twoją chorobę.

Wypalenie zawodowe może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych przyczyn należą:

Niejasne oczekiwania dotyczące pracy. Czy zawsze zmagałeś się z niejasnymi instrukcjami szefa? Nie masz pewności, jaka jest Twoja rola? Wtedy to może podsycać twoje wypalenie. Kiedy nie masz pewności co do swojego stopnia autorytetu lub tego, czego oczekuje od ciebie kierownik, możesz czuć się niekomfortowo w pracy.
Brak równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jeśli dostajesz więcej zadań, z którymi możesz sobie poradzić, a to zabiera Twój czas osobisty i rodzinny, najprawdopodobniej poczujesz się wypalony.
Brak kontroli. Kiedy sprawy wymykają się nam spod kontroli, stajemy się niezwykle niespokojni i wyczerpani. Niezdolność do podejmowania decyzji wpływających na obciążenie pracą prowadzi do stresu, a ostatecznie do wypalenia.
Brak wsparcia. Czy czujesz się samotny w pracy? Czy wydaje Ci się, że nie masz do kogo się zwrócić, gdy potrzebujesz pomocy? Izolacja w miejscu pracy jest czymś realnym i prowadzi do innych problemów, w tym depresji.
Niewymagająca praca / ekstrema pracy. Może tak dobrze zapoznałeś się ze swoją pracą, że nie jest już dla Ciebie wyzwaniem. Albo może być też odwrotnie – jest zbyt przytłaczające, a Twoje umiejętności i wiedza nie pasują do siebie. Oba te scenariusze mogą spowodować wypalenie.

Sprawdź blog o autach i poznaj techniki konserwacji Twojego samochodu.
Wyznaczać granice

Ustalenie zdrowych granic w pracy może znacznie uchronić Cię przed wypaleniem zawodowym.

Tak, powiedzenie „nie” współpracownikom, zwłaszcza przełożonym, jest trudne. Ale czasami musisz. Idealnie byłoby, gdybyś chciał ustalić swoje granice, zanim zaczniesz pracować dla firmy, przedstawiając im jasne oczekiwania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Ale jeśli tego nie zrobiłeś, to w porządku. Zacznij jak najszybciej. Na przykład, czy pracujesz w weekendy? Czy sprawdzasz pocztę poza godzinami pracy lub na wakacjach? Dowiedz się, co działa, aby zachować produktywność i uniknąć wypalenia. Następnie daj im znać.

Previous post Jak tworzyć w czasie kryzysu
lakier-samochodowy Next post Jak chronić lakier samochodowy przed naturą?